הם אינם רגילים לכל כך הרבה חינוך

נשלם ביוקר. זה לא ייתכן ככה… באה אלינו עלייה [העלייה המזרחית] אשר לא טעמה טעם גימנסיה, הם אינם רגילים לכל כך הרבה חינוך, לכל כך הרבה לימוד… נניח אם טוב – נוכל להשפיע שהם יגמרו בתי-ספר יסודיים, אבל מה תהיה אז הרמה, איך יהיה אז היישוב, האם אז נוכל להיות אור לגויים? […] האם היישוב בישראל יוכל להתקיים בלי תוספת אירופית ואנגלו-סכסית, יהודים משלנו? משונה אם מדברים על עלייה כאילו זוהי רק עלייה מטוניס… אולי אפשר שיבוא מישהו אחר פעם? אין עלייה רק לאלה אשר להם צפויה קטסטרופה? כל היהדות ממוצא אירופה היא מחוץ לכל עניין העלייה? נדמה לי שזהו התפקיד האקטואלי של הציונות: להכניס את היהדות, לאו דווקא את יהדות המזרח, למעגל העלייה.

זלמן שז"ר, נשיאה השלישי של מדינת ישראל, 1951.

3 תגובות

  1. 1951, שיא התפארת של בתי ספר של אליאנס בעולם היהודי, הרמה החינוכים של יהודי מרוקו, מצרים, לבנון, טוניסיה, סוריה, עיראק, עולה בכמה עשרות דרגות על זו של האשכנזים, אבל השמוק האשכנזי בתפקיד שר יכול לומר כל דבר על פי הירהורי ליבו. הטענה שיהודים מרוקאים או מזרחים היו נטולי גמנסיה היא כל כך מופרכת עד שקשה אפילו להתיחס אליה. אבל מצד שני ככה בסופו של דבר התחנכו גאונינו וכך נתן זך יכול לומר שהמזרחים באו ממערות ועד היום הזה השקר הזה נשמר ומי שמנסה להפריך אותו (כאילו שיש צורך במחקר מיוחד בשביל זה) נחשב להזוי.

    נכתב בעברית צחה על ידי מרוקאי שלמד עברית בבית ספר אליאנס במרוקו ורמת העברית שלו כשהגיע לארץ היתה יותר גבוהה מזו של לומדי הגימנסיה, והיא גם טובה יותר היום. בטח טובה יותר מזו של שרי ממשלות ישראל לדורותיהם

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s