ואצל הערבים נוספה לה עוד בעיה: היותם ערבים

"חלק גדול מהמצוקה של האוכלוסייה הערבית־מוסלמית בישראל, לא הנוצרית, נובע מתרבות של משפחות גדולות, מחוסר השכלה ומכוח עבודה בלתי מהימן וכשיר לחיים מודרניים. כל אלה יוצרים עוני, גם ללא אפליה מטעם אתני. מבחינה זו הערבים המוסלמים דומים ליהודים המזרחים שאינם מצליחים לפרוץ את מעגל התרבות הפסיווית, הלא משכילה, הלא מתחרה. זו בעיה תרבותית גדולה כשלעצמה ואצל הערבים נוספה לה עוד בעיה: היותם ערבים".

פרופ' רות גביזון, מתוך כתבה שפורסמה במוסף הארץ , 24.11.06.

פרופ' רות גביזון,  היא פרופסור למשפטים באוניברסיטה העברית, מראשוני האגודה לזכויות האזרח ונשיאתה לשעבר, מייסדת ונשיאת מרכז מציל"ה, כלת פרס ישראל לשנת  2011 בתחום המשפטים.

Metzilah logo.jpeg

11 תגובות

 1. והיא ספרדיה, מוצא מרוקאי, אלג'יראי, ספרדי.

  גם היא לא הצליחה לפרוץ את מעגל האשכנזיות ולא קיבלו אותה לבית המשפט העליון. אולי בגלל זה היא תמיד ניסתה לברוח מהמזרחיות שלה. אבל זאת רדפה אחריה.

  אהבתי

 2. אני היחיד שהבנתי את הציטוט כאירוניה? כלומר – יש להם (לטענתה) מכשולים פנימיים/תרבותיים שמפריעים להשתלבות, וחוץ מזה גם אם הם לא היו קיימים, דופקים אותם עד העצם פשוט כי הם ערבים ואנחנו לא סובלים ערבים?

  אהבתי

   1. אני בהחלט מסכים, אני חושב שבמקרה הזה זה הוצא מהקשרו. ובהחלט עם אסף בעניין. אני בטוח שיש מספיק התבטאויות ואין צורך "לאנוס" התבטאויות.

    אהבתי

 3. אני היחיד שהבנתי את זה כאירוניה? כלומר יש לערבים (לטענתה) כמה מכשולים תרבותיים וגם אם הם לא היו, הבעיה שלהם היא שהם ערבים ואנחנו מה-זה טובים בלדפוק את הערבים?

  אהבתי

 4. כמו אסף,אני רואה את הציטוט של גב' גביזון ככזה הכואב את מצבם.
  יש להם מכשולים משל עצמם-וגם כשאר מישהו גובר על החסמים..חסם אחד הוא לא יוכל לשנות אף פעם-עובדת היותו ערבי.
  (הציטוט מטיל אשמה על המפלים..לא על הערבים..)

  אהבתי

 5. רותי גביזון מטומטמת : רוב המשפחות היהודיות במזרח אירופה היו משפחות מרובות ילדים , אותו הדבר גם לגבי משפחות נוצריות במזרח אירופה , כל משפחה יהודית חרדית ממזרח אירופה היתה משפחה עם 8 ילדים לפחות , גם משפחות יהודיות ממזרח אירופה שלא היו חרדיות , כמו משפחות שהשתייכו לתנועת הבונד למשל , היו משפחות מרובות ילדים . הבעיה עם הציונים היא שהם מתימרים לדבר בשמו של ציבור שרובו המכריע הוא אנטי ציוני.

  אהבתי

  1. אין לי מושג מה אתה רוצה להגיד בזה. המשפחות היהודיות העניות והדתיות במזרח אירופה היו בהחלט חסרות השכלה ולא מתאימות לחיים מודרניים, כמו הטענה לגבי חלק מהציבור הערבי כיום.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s