מדינת הצלבנים חרבה כאשר אבד הקשר בינה לבין העורף הגדול של הנצרות באירופה

"אויבנו ובעיקר שליט מצרים הקולונל נאצר, ניסו פעמים רבות להשוות את מדינת ישראל למדינת הצלבנים.אין בכוונתי להפריך הקבלה בלתי מתאימה זו.יחד עם זאת , יהיה זה בלתי נכון להתעלם מכמה וכמה קווי דמיון מקבילים הקיימים בכל זאת.מדינת הצלבנים חרבה כאשר אבד הקשר בינה לבין העורף הגדול של הנצרות באירופה וכאשר מדינת הצלבנים איבדה את תחושת שליחותה ויעודה כלפי הרעיון כלפי הרעיון המרכזי שבשמו נשלחה על-ידי אירופה הנוצרית למזרח התיכון."

יצחק רבין 1967, בנאום בבזל. מתוך, "אנלוגיה היסטורית כמיתוס פוליטי בין צלבנות לציונות"     דוד אוחנה, מאמר המופיע בתוך הספר "צבא, זיכרון וזהות לאומית. בעריכת משה נאור.

200px-Rabin_Northern_Command1957

תגובה אחת

  1. יצחק רבין אינו היסטוריון ואוחנה אינו אסטרטג, ולכן דיברי רבין מופרכים והמסקנות של אוחנה בספרו חסרות בסיס. הצלבנים לא קרסו בשל "איבוד קשר עם העורף", להיפך, ממלכת ירושלים לאחר שהשמידה כל קהילה שהתנגדה לכיבוש וחסה על כל מי שנכנע לה, לאחר שביססה את שלטונה בארץ היא התירה למוסלמים וליהודים להיכנס לארץ ולהשתלב בעבודה. הצלבנים נדרשו לידיים עובדות בחקלאות ובשיקום הערים והביצורים. הצלבנים ייצאו לאירופה סחורות מכל טוב: ירקות, פירות, כלי חרסינה, תבלינים וממלכתם קלטה הרבה עולי רגל נוצרים (למעשה העליות לרגל הנוצריות תפסו תאוצה תחת שלטונם ונמשכו גם לאחר סיומו). הם הביאו כורדים לעכו לשקם את הנמל ובתי העיר, ועכו הפכה למרכז עולמי שוקק של מסחר. אינני חס על הצלבנים שהיו שונאי יהודים, אבל שתי הסיבות העיקריות שהצלבנים הובסו הם: 1) מתן היתר גורף לכניסת ערבים לממלכתם במסגרת שיתוף פעולה כלכלי 2) התעוררות דתית מוסלמית ג'יהאדיסטית שאחד ממבשריה היה צלאח א-דין שדגל בכיבוש מחדש כל אדמה שהלוחמים האסלאמים כבשו אי-פעם. כאמור, ממלכת הצלבנית נפלה למרות הקשרים ההדוקים שהתפתחו בינה לבין אירופה ושאר העולם הישן.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s